Projekt címe: „A CONSACT Kft és a Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány korábbi tapasztalataira alapozott közös projektje a rugalmas foglalkoztatás elterjesztése érdekében”
Kedvezményezett neve: CONSACT Minőségfejlesztési és Vezetési Tanácsadó Kft. (60%) és Kisvállalkozásfejlesztési Alapítvány (SEED) (40%)
Szerződött támogatás összege: 97.008.545 Ft
Támogatás mértéke: 100%
Projekt kezdés dátuma: 2015.06.01.
Tényleges befejezés dátuma: 2016.11.30.
Projekt azonosító száma: 5.3.1-14-2015-00036
Összefoglaló a projekt tartalmáról
A Széchenyi 2020 „A rugalmas foglalkoztatás elterjesztése a konvergencia régiókban” című program keretében megvalósult projektben a CONSACT Kft. által vezetett konzorcium magyarországi kis- és középvállalkozások számára nyújtott díjmentes tanácsadást a rugalmas foglalkoztatás elterjesztése érdekében, hogy az igénybe vevő cégek javíthassák szervezeti hatékonyságukat és növelhessék versenyképességüket.
Szakmai koncepciónk
A projekt megvalósításakor egyrészt a programban résztvevő szolgáltatók által közösen elfogadott minőségbiztosítási szempontokat, másrészt a kiírt célt az adott kkv-nál legjobban szolgáló eszközöket alkalmazva az alábbi alapelveket figyelembe véve dolgoztunk:
- Kkv-kompatibilitás: a módszereink egyszerűek és a kkv- k körében jól alkalmazhatók
- Hátrányos helyzetű csoportok vizsgálata: a munkavállalói vizsgálat elsődleges célcsoportja a gyermekes családok/szülők/nők, de más, hátrányos helyzetű munkavállalói csoportok (idős hozzátartozót ápolók, fiatal (25 év alatti) vagy idős (55 év feletti) munkavállalók, fogyatékkal élő munkavállalók vagy azok családtagjai foglalkoztathatóságát is vizsgáltuk
- Eredményorientált egységesítés: egy egységes, közös adattáblából kiindulva, az adatok lekérdezését az adott kkv-hoz legjobban illeszkedő módon végeztük
A projekt főbb elemei
1. Kiválasztás, átvilágítás
- Potenciális pályázók azonosítása
- Előszűrési szempont-rendszer összeállítása
- Személyes konzultáció Munkáltatókkal
- Szervezeti átvilágítás elkészítése
2. Projekt indítása- nyitó megbeszélés
A projektben részvevő szakértők bemutatkozása. Információk átadása a cég vezetése részére: a projekt során végrehajtandó feladatokról, azok ütemezéséről, az alkalmazásra kerülő módszerekről.
3. Az audit lefolytatása
A munka során a kijelölt célcsoportok kérdőívet töltöttek ki, személyes és fókusz csoportos interjúkat folytattunk velük, elvégeztük a releváns dokumentumok értékelését, a létező „humán rendszerek” átvilágítását.
Az audit során 4 terület felmérése történt meg:
- A jelenlegi megoldások, gyakorlatok, folyamatok áttekintése.
- A létező gyakorlatok hatékonyságának, elfogadottságának megismerése.
- Munkáltatói igények azonosítása.
- Az üzleti stratégia és kihívások milyen új megoldásokat követelnek, melyek az atipikus programokkal támogathatóak
- Munkavállalói szükségletek felmérése, kiemelt fókusz a Gyesről/Gyedről visszatérők igényeinek és lehetőségeinek feltérképezése
- A hátrányos helyzetűek (pályakezdő fiatalok, 50 év felettiek, fogyatékkal élők) rugalmas foglalkoztatási lehetőségeinek feltárása
4. Eredmények értékelése
Az audit során szerzett eredmények feldolgozásával, auditriport formájában értékeltük a cég helyzetét az atipikus foglalkoztatással kapcsolatos tapasztalatok, lehetőségek és hajlandóság területén.
5. Projekt zárás- vezetői workshop
A cégvezetés részére bemutatásra kerültek az audit során kapott eredmények, a cég szempontjából releváns atipikus foglalkoztatás formák köre, ezek bevezetésének (szervezetfejlesztés) javasolt lépései, a támogatás lehetőségei.
Eredményeink
Valamennyi átvilágított vállalat számára – az auditok megállapításai alapján – javaslatokat tettünk arra, hogy a rugalmas foglalkoztatási formák bevezetésével miként növelhetik működési hatékonyságukat.
A Támogatási szerződésben tett vállalásaink az alábbiak szerint teljesültek:
- Átvilágított vállalkozások száma
Vállalás: 70 cég Teljesített: 70 cég
- Az átvilágított vállalkozásoknál foglalkoztatott munkavállalók létszáma
Vállalás: 1000 fő Teljesített: 3117 fő
- Legalább 25 kis-és/vagy középvállalkozás átvilágításra kerül, amelyben van 6 éven aluli gyermeket nevelő (korábban/jelenleg) gyermekgondozási szabadságon lévő szülő a foglalkoztatottakon belül
Vállalás: 25 cég Teljesített: 35 cég